TARİHÇE

BELENÖREN KÖYÜ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (BELDER) TARİHÇESİ

Belenören Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği(BELDER) 29 Mart 2005 yılında kuruldu. Öncelikle derneğimizin kuruluş hikayesini anlatalım.

Yıl 2005…Aylardan ocak…Havalar çok soğuk ama içimiz sıcak…Köyümüzün birlik beraberliği ve köyümüze hizmet aşkıyla genç yaşlı hepimiz bir çalışma ve dayanışma örneği göstererek istişarelere başladık. Kurban Bayramı’nda köyümüzde herkes dernek kuralım konusunu konuşuyordu. Herkes dernek kurulmasında hemfikir ancak bir lider aranıyordu.

                İsmail Çakır, Mustafa Kula ve Cengiz Baytekin köyümüzün ileri gelenleri ile dernek konusunu görüşmek  için Adem Özdemir ve İsmail Fedai ile görüşme yaparak fikirlerini aldı. Derneğin  köyümüz için ihtiyaç olduğu fikri üzerinde birleşildi. Halil Asa ve İsmail Çakır başkanlık için Veli Bayduz ile görüştü.7 Şubat 2005 yılı Pazar günü, Temenyeri’ndeki İsmet Işık’ın kahvesinde yaptığımız toplantıda Veli Bayduz’un başkanlığında Yusuf Yıldız, İsmail Çakır, Halil Asa, Yahya Çakın, Mustafa Kula ve Ahmet Sağ ile KURUCULAR KURULU oluşturuldu.

                Her hafta pazartesi günleri DAGDER K.M.’de toplantılar yapmaya başladık.Yapmayı planladığımız projelerimizi tartıştık.Resmi kuruluşumuz olan 29 Mart 2005 yılından itibaren üye çalışmalarına başladık. Yıllık aidatımızı 12tl olarak belirledik. İlk etkinliğimiz 10 Nisan’da  Mezarlık Temizliği Toplu Hatim ve Sağlık Taraması oldu.9-10 Temmuz 2005’te bizim ilk köyümüzde 3.’sü  olan eğlencesiz, Geleneksel Kiraz Vişne Festivali yaptık. Bu hafta köyümüzde büyük bir dolu felaketi olmuştu.Tarım Bakanı Mehdi Eker, Ak Parti milletvekili Faruk Ambarcıoğlu, Bursa Valisi Oğuz Kağan Köksal ve birçok bürokrat  köyümüze geldi, zararın karşılanacağını belirtti. Köyümüze 1 Milyar tl yardım yapıldı.

                19 Eylül 2005 yılında 1.Olağan Genel Kurulu’muzu yaptık. Kurucular Kurulu’nun yanı sıra Süleyman Burhan, Ali  Çalım, Ali Durgut, İsmail Çakar, Emin Sevim, Selamettin Durmuş, Mehmet Can, Mehmet Kuvvetli ve Halim Erkan Şimşek ile ilk Yönetim Kurulu oluşturduk.belenoren.org.tr İnternet sitesi kurduk.DAGDER’ de aylık eğlenceler ve eğitim seminerleri başlattık. Foklor ekibi ve futbol takımı kurduk.Foklor ekiplerimizle köy düğünlerimizde gösteriler yaptık.Dağ yöresi kültür yarışmalarında 1. Olduk. Futbol takımımız DAGDER HALISAHA TURNUVALARI’na katılmaya başladı.İlk iki yılda 2 kez 3. Olduk. Televizyonlarda köyümüzü ve derneğimizi tanıtan programlar yaptık. Çanakklale gezisi yaptık.Üniversite öğrencilerimize burs vermeye başladık.Köyümüzde yaşlılarımız için Aşevi açtık.

                2007 yılında 2. Olağan Genel Kurulu’muzu yaptık.Yusuf Yıldız , Ahmet Sağ, Ali Çalım ve İsmail Çakar arkadaşlarımızın yerine Ahmet Yaşar Gündüz, AliBülent Güleç, Süleyman Salım ve Mehmet Fedai ile yeni yönetim kurulu oluşturduk.Ödüllü Deneme Sınavları ile köyümüz öğrencilerine tanışma, kaynaşma ve yarışma ile heyecan verici hedefler gösterdik.Belenören Köy Kitabı bastırdık.Akrabalık bağlarımızı gösteren soyağacı ile geçmişimizi ve akrabalarımızı daha yakından tanıdık.

                2009 yılında Halil Asa’nın başkanlığında 3. Olağan Genel Kurulu’muzu yaptık.Veli Bayduz, Mustafa Kula, Mehmet Kuvvetli ve Ali Durgut ‘un yerine Ahmet Dil, Mustafa Çaral , Mustafa Çakar ve Mustafa Bakan ile yönetim kurulumuzu oluşturduk.Bayram Gabacı Mesire Alanı’mızı ağaçlandırmaya başladık.Köyümüze 300 sandalye ve 50 masa alarak Toplu İftar programları başlattık.Kapalı spor salonlarında 7 den 70’ e cumartesi sporları başlattık.Bursa konulu bilgi yarışmaları yaptık.

 

                2011 yılında Yahya Çakın’ın başkanlığında 4. Olağan Genel Kurulu’muzu yaptık. Mustafa Çaral,  Ahmet Yaşar Gündüz, HALİM Erkan Şimşek, Mustafa Bakan, Mehmet Can ve  Mehmet Fedai ‘nin yerine Ahmet Satı, Kadir Cefakar, İsmail Güney, Lütfü Çakın , Ali Durgut ve Mehmet Kaplan ile yeni yönetim kurulumuzu oluşturduk. Yurt içi ve yurt dışı yardımları yapmaya başladık.10.Kiraz Vişne Festivali’ni yaptık.2.kez Çanakkale gezisi yaptık.

                2013 yılında Mustafa Çakar’ın başkanlığında 5.Olağan Genel Kurulu’muzu yaptık. Lütfü Çakın, Süleyman Salım, Alibülent Güleç, Ahmet Dil, Mehmet Kaplan ‘ın yerine Mehmet Teke, Mustafa Şahin, Hüseyin Güleç, Bilal Fedai ile yeni yönetim kurulumuzu oluşturduk.Kiraz Vişne Festivallerimiz Ramazan ayına geldiği için 11.İftar Proğramı olarak devam ettik.4 Nisan 2015’te Tayyare Kültür Merkezi’nde 10.YIL ETKİNLİĞİ düzenledik.10 yıllık çalışmalarımızın güzel bir özeti oldu.

                2015 yılında tekrar Mustafa Çakar’ın başkanlığında 6. Olağan Genel Kurulu’muzu yaptık. Veli Bayduz, Mustafa Şahin, Mehmet Bay ve Kadir Cefakar’ın yerine Sadık Çakır, Mustafa Işık, Mustafa Bakan ve İsmail Çakar ile yeni yönetim kurulu oluşturduk. Hanımlar Komisyonu oluşturarak aylık kahvaltı programları başlattık.65 yaş üzeri yaklaşık 70 köylümüzü ziyaret ettik.Her yıl ortalama 40 öğrencimizi burslarla destekledik.Dagder Halı Saha Futbol Turnuvası’nda  coşkulu bir şampiyonluk yaşadık.Yurtdışı yardımlarımızdan dolayı Somali Cumhurbaşkanından Dünyanın en hayırsever Köyü plaketi aldık.50 yetim çocuğa bakıyoruz.Yurtdışına 9 tır gıda yardımı(6 Suriye+3 Somali), Somali’de 5 su kuyusu, 5 Belder Evi(1 Hindistan+4 Pakistan) inşa ettik .

                2017 yılında İsmail Çakır başkanlığında yoğun bir katılımla 7.Olağan Genel Kurulu’muzu yaptık. İsmail Güney, İsmail  Çakar, Mustafa Bakan ve Mustafa Işık’ın yerine Mehmet Atalay, Süleyman Salım, Selim Asa, Sinan Büktel ile en son yönetim kurulumuzu oluşturduk.BBB Başkanımız Recep Altepe nin katılımı ile köyümüzde kalabalık bir İftar proğramı yaptık.Belenören Kültürevi’nin açılışını yaptık. Ağustos ayınının 2. pazarında Keles Kocayayla’da geniş bir katılımla Gençlik Buluşması gerçekleştirdik.